Goran Beus Richembergh
kulturni djelatnik
Goran Beus Richembergh (1965.), publicist i političar, živi u Velikoj Gorici. Rođen je u Splitu gdje je završio srednju školu u zvanju suradnika u kulturno znanstvenim ustanovama. Studij politologije apsolvirao je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Profesionalnu karijeru započeo je u turizmu kao turistički menadžer (1988.), a nastavio kao profesionalni političar (od 2005.), najprije kao zamjenik gradonačelnika Velike Gorice, a potom kao zastupnik u Hrvatskom saboru (od 2008. do 2020.). Od 2015. do 2020. bio je član hrvatske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe i predsjednik njezinog Pododbora za prava manjina.
Od 1990. godine je aktivist njemačkih nacionalno-manjinskih udruga u Hrvatskoj i istražuje nacionalno-manjinsku povijest. Jedan je od osnivača Njemačke zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih Švaba (1992.) i pokretača njezinog Međunarodnog simpozija „Nijemci i Austrijanci u hrvatskom kulturnom krugu” (1993.) kao i Godišnjaka/Jahrbucha Njemačke zajednice, a bio je i glavni urednik (1993. – 1996.) njezinog dvojezičnog manjinskog časopisa Njemačka riječ/Deutsches Wort. Objavio je niz članaka o povijesti njemačke nacionalne manjine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini kao i više knjiga, među kojima su i biografski leksikon Nijemci, Austrijanci i Hrvati II. – povijest zajedničkih biografija (Osijek, 2005.) i monografija Nijemci, Austrijanci i Hrvati I. – prilozi za povijest njemačko-austrijske nacionalne manjine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (Zagreb–Osijek–Sarajevo, 2010.). Pokretač je Nacionalnog susreta predstavnika i udruga njemačke nacionalne manjine u Hrvatskoj (2018.).
- godine je službeni i izabrani Predstavnik njemačke nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji. Pokrenuo je 2017. godine projekt Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća/Deutsche in Zagreb und Umgebung durch die Jahrhunderte koji je u prvoj fazi (2018.) rezultirao mobilnom dvojezičnom dokumentarnom izložbom prikazanom u Hrvatskoj i Njemačkoj, a u drugoj fazi (2021.) dvojezičnom knjigom – monografijom pod istim naslovom.