Novinarski žanrovi. Forme u eri postistine i digitalnih medija

Novinarski žanrovi. Forme u eri postistine i digitalnih medija

75.00 KM / 40.00 €

 

Autori: Miroslav Vasilj

 

Sunakladnici: Sveučilište u Mostaru, Matice hrvatske, Mostar
Plejada d.o.o., Zagreb

Broj stranica: 295

Godina izdanja: 2022.

ISBN: 978-953-8289-59-0 (Synopsis d.o.o Zagreb)
978-9926-485-17-7 (Synopsis d.o.o Sarajevo)

Uvez: tvrdi

Visina: 265 mm

Težina: 1.120 g

Description

Riječ je o znanstveno-publicističkoj knjizi koja se bavi suvremenom formom žanrova u novinarstvu. Ubrzanim razvojem novih medija novinarski žanrovi postaju središnje pitanje novinarstva. Riječ je o teoriji u kojoj se pozornost ne zadržava na sadržaju nego na odabranoj formi. To je jedna od osnovnih kompetencija znanja i vještina koje trebaju usvojiti novinari, ali i aktivna publika koja sve češće objavljuje. Žanrovi nam pomažu da na što profesionalniji način plasiramo informaciju, temu, mišljenje ili ideju koja će javnosti biti razumljiva, naravno, poštujući sve etičke standarde. Oblici izražavanja su neka vrsta ugovora između novinara i publike. Publika samo donekle zna što od njih treba očekivati, a novinari moraju biti upoznati u svakom trenutku što su dominirajući postupci žanrova pojedinačno. Žanrovi su na taj način najbolja i najjednostavnija preventivna metoda kako umjesto lažnih vijesti pisati vijesti, kako se umjesto alternativnim činjenicama baviti činjenicama i kako se u vremenu postistine baviti istinom.

Knjiga “Novinarski žanrovi – Forme u eri postistine i digitalnih medij” podijeljena je u devet poglavlja. U prvom poglavlju Teorija novinarskih žanrova definira se što je novinarski žanr, razmatra se utjecaj novih medija na njihovu strukturu, opisuju se različiti pristupi izučavanja novinarskih žanrova, navode se osnovne karakteristike žanrova, opisuju se kriteriji za njihov odabir, pojašnjava se žanrovski proces, te s jezičnog stajališta definira sam pojam novinarskog žanra.

Drugo poglavlje Povijest novinarskih žanrova detaljno opisuje način na koji su nastajali neki od žanrova koje danas poznajemo kao što su: vijest, izvješće, intervju, reportaža, komentar te feljton i kritika. U istom poglavlju prikazana su i razdoblja dominacije određenih žanrovskih skupina kroz povijest i današnjicu.

Hibridizacija novinarskih žanrova naslov je trećeg poglavlja u kojem se opisuje hibridnost i fluidnost žanrova (žanromorfoza) te zbog čega je miješanje činjenica i stavova u informativnim žanrovima jedna od rijetkih hibridizacija kojoj se protive i teoretičari i sami novinari. Nudi se i odgovor dovodi li takva vrsta hibridizacije do onog što se naziva alternativna činjenica i lažna vijest te kako znanje o žanrovima može biti od pomoći u suzbijanju takvih pojava.

Četvrto poglavlje naslovljeno Klasifikacija novinarskih žanrova odnosi se na zadatke i načela klasifikacije žanrova u SAD-u, Ujedinjenoj Kraljevini, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj, Rusiji te klasifikaciju žanrova brojnih teoretičara iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore i Srbije. Na temelju europske tradicije, dosadašnjih klasifikacija i novinarske prakse u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, navedena je i nova klasifikacija novinarskih žanrova zasnovana na dominirajućim postupcima i prilagođena novim medijima. Informativni žanrovi odnose se na peto poglavlje u kojem su objašnjeni dominirajući postupci vijesti, izvješća, prikaza i liveblogginga.

Sljedeće poglavlje detaljno prikazuje komentatorsko-analitičke žanrove i strukturu komentara, članka, analize i kritike. Sedmo poglavlje se bavi dominirajućim postupcima narativnih žanrova: reportaže, portreta, feljtona i bilješke.

Slijedi poglavlje posvećeno dijaloškim žanrovima: intervjuu, anketi, izjavi i panel-raspravi.

Žanrovi i druge teorijske postavke u novinarstvu tema je posljednjeg devetog poglavlja. U njemu se definiraju razlike između posebnih vrsta novinarstva, rubrika, emisija i novinarskih žanrova, zatim se opisuje uloga novinarskih žanrova u teoriji selekcije vijesti, opremi teksta i odabiru lidova. Objašnjavaju se kulturološki i globalizacijski utjecaji na žanrove, medijska pismenost i novinarski žanrovi te kako bi žanrovi mogli izgledati u budućnosti.

Knjiga sadrži i pojmovnik, popis literature, te kazalo imena i pojmova.

O svakom žanru pojedinačno i drugim segmentima vezanim za novinarske žanrove govore istaknuta imena hrvatskoga i bosanskohercegovačkog novinarstva. Za svaki žanr naveden je te grafički prezentiran i strukturno analiziran primjer iz hrvatskih i bosanskohercegovačkih medija.

has been added to your cart:
Checkout