El Shatt. Dalmatinci u pustinji. Povijest dalmatinskog zbjega u Italiji i Egiptu od 1943. do 1946. godine opći i lokalni (vrgorski) pregled

El Shatt. Dalmatinci u pustinji. Povijest dalmatinskog zbjega u Italiji i Egiptu od 1943. do 1946. godine opći i lokalni (vrgorski) pregled

155.00 KM / 80.00 €

 

Autor: Branko Radonić

 

Sunakladnici: Plejada d.o.o., Zagreb
Društvo prijatelja vrgorske starine, Vrgorac

Broj stranica: 796

Godina izdanja: 2023.

ISBN: 978-953-8289-67-5 (Synopsis d.o.o, Zagreb)
978-9926-485-42-9 (Synopsis d.o.o, Sarajevo)

Uvez: tvrdi

Visina: 265 mm

Description

Zbjeg u El Shattu, u pustinji na Sinaju, važno je mjesto za Dalmatince i simbolički i identitetski. O zbjegu, koji nije tek epizoda iz povijesti Drugog svjetskog rata, proteklih se desetljeća mnogo pisalo: objavljivana su sjećanja sudionika zbjega, pisane su knjige i stručni članci, objavljivani novinski feljtoni, postavljane su izložbe, snimani dokumentarni filmovi. Međutim, do sada nije objavljena knjiga koja tako sveobuhvatno obrađuje zbjeg kao što je knjiga Branka Radonića, profesora povijesti i geografije, nastavnika, zaljubljenika u svoj kraj i lokalnu povijest, autora dvije knjige. Radonić je napisao cjelovito, sintetsko djelo kakvo o zbjegu u El Shatt do sada nije objavljeno.

Autor je koristeći obilje izvorne građe, dijelom do sada i neobrađene i nekorištene, te golemu literaturu detaljno istražio i analizirao sve aspekte zbjega i života u zbjegu, počevši od okolnosti nastanka zbjega pa sve do povratka u domovinu nakon završetka Drugog svjetskog rata. Pedantno su istraženi i manje poznati zbjegovi u Italiji koji su prethodili odlasku u Egipat. Posebna je vrijednost djela detaljna rekonstrukcija života u El Shattu. Nije ispušten ni jedan segment, obrađen je širok spektar tema – od administracije zbjega, suradnje sa savezničkim vlastima, političkog života, odnosa između različitih grupacija unutar zbjega, pa sve do svakodnevnog života. Upravo iz posljednjeg, organizacije svakodnevnog života, jasno je o kako jedinstvenom pothvatu je riječ i u kakvim uvjetima je ostvaren. Radonić je iznimno detaljno opisao organizaciju prehrane, zdravstva i higijene, obrazovanja (koje je bilo takvo da je dijelom obrazovalo i deficitarni kadar nužan za normalizaciju i unaprjeđenje života u poslijeratnoj Jugoslaviji), tiska, uspostave i  načina funkcioniranja obrtničkih radionica, sport, veoma razvijen i raznorodan kulturni život, pa sve do organizacije pogreba. Dalmatinci u egipatskoj pustinji, nekoliko tisuća kilometara od svojih domova, u uvjetima i klimi na koje nisu bili naviknuti, izgradili su funkcionalno i funkcionirajuće i društvo i zajednicu. Imajući na umu da je sve to postignuto ne samo u teškim uvjetima nego i u veoma kratkom vremenu riječ je doista o jedinstvenom pothvatu. Impresivno je čitati popis uglednih i poznatih osoba iz javnog života, posebno kulture, koji su bili u El Shattu, bilo kao oni koji su se afirmirali prije rata bilo kao mladići i djevojke koji će se tek afirmirati i uvelike oblikovati Hrvatsku u socijalističkoj Jugoslaviji.

Osim na širokoj, globalnoj razini, Radonić se temi posvetio i na razini lokane historije obradivši povijest Vrgorca, Vrgorčana i Vrgorki u kontekstu zbjega. Detaljno su opisani i analizirani razlozi zbog kojega stanovnici šireg područja Vrgorca odlaze u zbjeg, snažno je naglašen antifašizam kojim je bio prožet taj kraj. Posebno su vrijedni razgovori koje je autor vodio sa sudionicima zbjega o njihovim sjećanjima na El Shatt i život u pustinji. Takvim je pristupom Radonić demonstrirao i metodologijsku suvremenost svog istraživačkog postupka u obradi suvremenih tema: spojio je klasičan historiografski rad u arhivima i knjižnicama s, u osnovi, etnografskim pristupom intervjuiranja svjedoka zbivanja. I time, i spajanjem globalne i lokalne razine, uspješno je spojio „veliku“ povijest s osobnim historijama „malih“, „običnih“ ljudi čiji iskazi nerijetko izvrsno osvjetljavaju i rasvjetljavaju povijesna zbivanja i procese. Radonićevo je djelo istodobno i sintetsko i analitično, kao što je već napisano, od globalne razine do mikrorazine. Kvalitetama djela treba pridodati i izvrstan fotografski materijal i popis Vrgorčana u zbjegu koji do ove knjige nije bio sastavljen i na jednom mjestu objavljen.

Radonićeva knjiga izvanredno prikazuje dramatičnost događaja kakvog može stvoriti samo dramatično, zaoštreno i tragično razdoblje kakav je rat, svakako rat kakav je bio Drugi svjetski.  Branko Radonić napisao je knjigu koja će svakom budućem istraživaču zbjega biti neizostavna lektira, ta svojevrsna enciklopedija El Shatta bit će početna točka svakom savjesnom istraživaču.

(Tihomir Ponoš)

has been added to your cart:
Checkout